Կային ժամանակներ, երբ խորհրդարանի անդամների ընտրություններին մասնակցելու համար պետք է լրացած լիներ քաղաքացու 20 տարին: Այդ  ժամանակներում  զինվորական ծառայության մեջ եղածները ընտրություններին մասնակցելու իրավունք չունեին: Ու հենց այդ ժամանակներում էր պառլամենտի ընտրություններին մասնակցելու իրավունքը դիտարկվում որպես վայելք:
1918-1920-ի Հայաստանի խորհրդարանական ընտրությունները տեղի ունեցան հենց այդպիսի ընտրական օրենսգրքի հոդվածների համաձայն:
«Յօդ. 1. Հայաստանի Հանրապետութեան Պարլամենտի անդամներին ընտրում է ազգաբնակութիւնը առանց սեռի խտրութեան՝ ընդհանուր եւ հաւասար ընտրական իրաւունքի հիման վրայ, ուղղակի ընտրութեան եւ գաղտնի քւէարկութեան միջոցով, գործադրելով համեմատական ներկայաչութեան զկզբունքը:
Յօդ. 2. Հայաստանի Հանրապետութեան Պարլամենտի ընտրութիւնները կատարելու ժամանակ պետութեան բովանդակ տարածութիւնը հանդիսանում է մի ընտրական շրջան: Պարլամենտի անդամների թիւը սահմանւած է ութսուն (80):
Յօդ. 3. Հայաստանի Հանրապետութեան երկու սեռի քաղաքացիները, որոնց քսան (20) տարին լրանում է ընտրութեանց օրը, վայելում են Պարլամենտի ընտրութիւններին մասնակցելու իրաւունք:
Ծանօթ. Իսկական զինւորական ծառայութեան մէջ եղածները ընտրութիւններին մասնակցելու իրաւունք չունին:
Յօդ. 4. Ընտրութիւններին չեն մասնակցում նրանք, որ հաստատւած օրինական կարգով խենթ կամ խելագար են ճանաչւած. Նաեւ խուլուհամրերը, որ ենթակայ են խնամակալութեան»:

Были времена, когда гражданину должно было исполниться 20 лет, чтобы баллотироваться в члены парламента. В те времена находившиеся на военной службе не имели права голоса. И именно тогда право участвовать в парламентских выборах считалось почетным.
Парламентские выборы в Армении в 1918-1920 гг. были проведены по статьям именно такого Избирательного кодекса.
«Ст.1. Депутаты Парламента Республики Армения избираются населением без дискриминации по признаку пола, на основе всеобщего и равного избирательного права путем прямых выборов и тайного голосования, по принципу сравнительного представительства.
Ст.2. Территория в пределах государства во время парламентских выборов Республики Армения является одним избирательным округом. Количество членов парламента составляет восемьдесят (80).
Ст.3. Граждане Республики Армения обоего пола, достигшие на день выборов двадцати (20) лет, пользуются правом участия в парламентских выборах.
Примечание: Находящиеся на действительной военной службе не имеют права участвовать в выборах.
Ст.4. В выборах не участвуют лица, юридически признанные умалишенными или невменяемыми, а также подлежащие опеке глухонемые».