Կային ժամանակներ, երբ խորհրդարանի անդամների ընտրություններին մասնակցելու համար պետք է լրացած լիներ քաղաքացու 20 տարին: Այդ  ժամանակներում  զինվորական ծառայության մեջ եղածները ընտրություններին մասնակցելու իրավունք չունեին: Ու հենց այդ ժամանակներում էր պառլամենտի ընտրություններին մասնակցելու իրավունքը դիտարկվում որպես վայելք:
1918-1920-ի Հայաստանի խորհրդարանական ընտրությունները տեղի ունեցան հենց այդպիսի ընտրական օրենսգրքի հոդվածների համաձայն:
«Յօդ. 1. Հայաստանի Հանրապետութեան Պարլամենտի անդամներին ընտրում է ազգաբնակութիւնը առանց սեռի խտրութեան՝ ընդհանուր եւ հաւասար ընտրական իրաւունքի հիման վրայ, ուղղակի ընտրութեան եւ գաղտնի քւէարկութեան միջոցով, գործադրելով համեմատական ներկայաչութեան զկզբունքը:
Յօդ. 2. Հայաստանի Հանրապետութեան Պարլամենտի ընտրութիւնները կատարելու ժամանակ պետութեան բովանդակ տարածութիւնը հանդիսանում է մի ընտրական շրջան: Պարլամենտի անդամների թիւը սահմանւած է ութսուն (80):
Յօդ. 3. Հայաստանի Հանրապետութեան երկու սեռի քաղաքացիները, որոնց քսան (20) տարին լրանում է ընտրութեանց օրը, վայելում են Պարլամենտի ընտրութիւններին մասնակցելու իրաւունք:
Ծանօթ. Իսկական զինւորական ծառայութեան մէջ եղածները ընտրութիւններին մասնակցելու իրաւունք չունին:
Յօդ. 4. Ընտրութիւններին չեն մասնակցում նրանք, որ հաստատւած օրինական կարգով խենթ կամ խելագար են ճանաչւած. Նաեւ խուլուհամրերը, որ ենթակայ են խնամակալութեան»:

There were times when a citizen should be 20 years old for taking part in the elections of the members of the parliament. At those times, the ones who were in the military service did not have a right to take part. And just at those times the right to vote in the elections of the parliament was considered as enjoyment.
The parliamentary elections of Armenia for 1980-1920 were held according to such articles of the Electoral Code.
“Article 1. The population chooses the members of the Parliament of the Republic of Armenia without gender discrimination – based on common and equal suffrage, just by voting and secret ballot, applying the principle of the comparative representation.
Article 2. During the implementation of the elections of the Parliament of the Republic of Armenia the content space of the Government is one constituency. The number of the members of the Parliament is defined eighty (80).
Article 3. The citizens of both genders of the Republic of Armenia who will be 20 years old on the election’s day, enjoy the right to vote in the Parliamentary elections.
Familiar. The ones who are really in the military service have no right to vote in elections.
Article 4. Those who are legally crazy or mad do not take part in elections: Also, deaf and dumb people who are the subject to guardianship.”